2001 World Rowing Championships
International rowing regatta
2001 World Rowing Championships | |
---|---|
Venue | Rotsee |
Location | Lucerne, Switzerland |
Dates | 19 to 26 August |
← 2000 Zagreb 2002 Seville → |
The 2001 World Rowing Championships were held from 19 to 26 August 2001 at Rotsee in Lucerne, Switzerland.[1]
Medal summary
Men
Non-Olympic classes
Women
Non-Olympic classes
Event: | Gold: | Time | Silver: | Time | Bronze: | Time |
W1x | Germany Katrin Rutschow-Stomporowski | 7:19.25 | Russia Yuliya Levina | 7:23.28 | Belarus Ekaterina Karsten-Khodotovitch | 7:25.18 |
W2x | Germany Kathrin Boron (b) Kerstin Kowalski | 6:50.20 | New Zealand Georgina Evers-Swindell (b) Caroline Evers-Swindell (s) | 6:51.73 | Belarus Ekaterina Karsten-Khodotovitch (b) Volna Berazniova (s) | 6:52.72 |
W4x | Germany Peggy Waleska (b) Marita Scholz (2) Manuela Lutze (3) Manja Kowalski (s) | 6:12.95 | New Zealand Sonia Waddell (b) Paula Twining (2) Caroline Evers-Swindell (3) Georgina Evers-Swindell (s) | 6:15.35 | United States Sarah Jones (b) Carol Skricki (2) Hilary Gehman (3) Laura Rauchfuss (s) | 6:18.30 |
W2- | Romania Georgeta Damian (b) Viorica Susanu (s) | 7:01.27 | Belarus Olga Tratsevskaya (b) Yuliya Bichyk (s) | 7:03.51 | Canada Jacqui Cook (b) Karen Clark (s) | 7:05.52 |
W4- | Australia Jane Robinson (b) Julia Wilson (2) Jo Lutz (3) Victoria Roberts (s) | 6:27.23 | New Zealand Jackie Abraham-Lawrie (b) Kate Robinson (2) Rochelle Saunders (3) Nicky Coles (s) | 6:28.58 | Netherlands Christine Vink (b) Carin ter Beek (2) Anneke Venema (3) Femke Dekker (s) | 6:30.81 |
W8+ | Australia Jodi Winter (b) Jo Lutz (2) Julia Wilson (3) Jane Robinson (4) Emily Martin (5) Rebecca Sattin (6) Victoria Roberts (7) Kristina Larsen (s) Carly Bilson (c) | 6:03.66 | Romania Elena Pirvan (b) Aurica Bărăscu (2) Natalita Berteanu-Pelin (3) Elena Gavrilescu (4) Mihaela Nastasa (5) Doina Spircu-Craciun (6) Georgeta Damian-Andrunache (7) Viorica Susanu (s) Rodica Anghel (c) | 6:04.96 | Germany Silke Günther (b) Anja Pyritz (2) Dana Pyritz (3) Britta Holthaus (4) Susanne Schmidt (5) Sandra Goldbach (6) Maja Tucholke (7) Lenka Wech (s) Annina Ruppel (c) | 6:05.32 |
Women's lightweight events | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
LW1x | Ireland Sinéad Jennings | 7:33.20 | Netherlands Mirjam ter Beek | 7:34.43 | Switzerland Pia Vogel | 7:36.26 |
LW2x | Germany Janet Radünzel (b) Claudia Blasberg (s) | 6:55.55 | Poland Katarzyna Demianiuk (b) Ilona Mokronowska (s) | 6:58.02 | Romania Monica Eremia-Stan (b) Irina Acsinte (s) | 6:58.97 |
LW4x | Australia Catriona Roach (b) Sally Causby (2) Amber Halliday (3) Josephine Lips (s) | 6:29.68 | United States Marny Jaastad (b) Abigail Cromwell (2) Jennifer Edwards (3) Stacey Borgman (s) | 6:32.64 | Netherlands Mariel Pikkemaat (b) Maud Klinkers (2) Aukje Zuidema (3) Hedi Poot (s) | 6:33.70 |
LW2- | Great Britain Sarah Birch (b) Jo Nitsch (s) | 7:23.00 | United States Suzanne Walther (b) Michelle Borkhuis (s) | 7:25.37 | Argentina Patricia Conte(b) Ana Urbano (s) | 7:26.02 |
Medal table
Place | Nation | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Germany | 5 | 1 | 2 | 9 |
2 | Great Britain | 4 | 0 | 1 | 5 |
3 | Australia | 3 | 0 | 0 | 3 |
Ireland | 3 | 0 | 0 | 3 | |
5 | Italy | 2 | 3 | 3 | 8 |
6 | France | 2 | 1 | 2 | 5 |
Romania | 2 | 1 | 2 | 5 | |
8 | Austria | 1 | 0 | 0 | 1 |
Hungary | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Norway | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Netherlands | 0 | 3 | 2 | 5 |
12 | Denmark | 0 | 3 | 0 | 3 |
New Zealand | 0 | 3 | 0 | 3 | |
14 | Poland | 0 | 2 | 0 | 2 |
15 | Belarus | 0 | 1 | 2 | 3 |
United States | 0 | 1 | 2 | 3 | |
17 | Slovenia | 0 | 1 | 1 | 2 |
18 | Croatia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Greece | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Russia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Yugoslavia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
22 | Czech Republic | 0 | 0 | 2 | 2 |
23 | Argentina | 0 | 0 | 1 | 1 |
Canada | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Japan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
South Africa | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Switzerland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 24 | 24 | 24 | 72 |
References
- ^ "2001 World Rowing Championships". International Rowing Federation. Archived from the original on 13 March 2016. Retrieved 18 March 2016.
- v
- t
- e
- Lucerne 1962
- Bled 1966
- St. Catharines 1970
- Lucerne 1974
- Nottingham 1975
- Villach 1976
- Amsterdam 1977
- Copenhagen 1978 (lightweight)
- Cambridge 1978
- Bled 1979
- Heindonk 1980
- Oberschleißheim 1981
- Lucerne 1982
- Duisburg 1983
- Montreal 1984
- Heindonk 1985
- Nottingham 1986
- Copenhagen 1987
- Milan 1988
- Bled 1989
- Tasmania 1990
- Vienna 1991
- Montreal 1992
- Račice 1993
- Indianapolis 1994
- Tampere 1995
- Motherwell 1996
- Aiguebelette-le-Lac 1997
- Cologne 1998
- St. Catharines 1999
- Zagreb 2000
- Lucerne 2001
- Seville 2002
- Milan 2003
- Banyoles 2004
- Kaizu 2005
- Dorney 2006
- Oberschleißheim 2007
- Ottensheim 2008
- Poznań 2009
- Cambridge 2010
- Bled 2011
- Plovdiv 2012
- Chungju 2013
- Amsterdam 2014
- Aiguebelette-le-Lac 2015
- Rotterdam 2016
- Sarasota 2017
- Plovdiv 2018
- Ottensheim 2019
Bled 2020Shanghai 2021- Račice 2022
- Belgrade 2023
- St. Catharines 2024
- Shanghai 2025
- Amsterdam 2026
- Rotsee (1962)
- Lake Bled (1966)
- Royal Canadian Henley Rowing Course (1970)
- Rotsee (1974)
- Holme Pierrepont National Watersports Centre (1975)
- Lake Ossiach (1976)
- Bosbaan (1977)
- Lake Bagsværd (1978 lightweight)
- Lake Karapiro (1978)
- Lake Bled (1979)
- Hazewinkel (1980)
- Oberschleißheim Regatta Course (1981)
- Rotsee (1982)
- Wedau (1983)
- Notre Dame Island (1984)
- Hazewinkel (1985)
- Holme Pierrepont National Watersports Centre (1986)
- Lake Bagsværd (1987)
- Idroscalo (1988)
- Lake Bled (1989)
- Lake Barrington (1990)
- New Danube (1991)
- Notre Dame Island (1992)
- Račice (1993)
- Eagle Creek Park (1994)
- Kaukajärvi (1995)
- Strathclyde Country Park (1996)
- Lac d'Aiguebelette (1997)
- Fühlinger See (1998)
- Royal Canadian Henley Rowing Course (1999)
- Jarun (2000)
- Rotsee (2001)
- Guadalquivir (2002)
- Idroscalo (2003)
- Lake of Banyoles (2004)
- Nagaragawa International Regatta Course (2005)
- Dorney Lake (2006)
- Oberschleißheim Regatta Course (2007)
- Ottensheim (2008)
- Lake Malta (2009)
- Lake Karapiro (2010)
- Lake Bled (2011)
- Plovdiv (2012)
- Tangeum Lake (2013)
- Bosbaan (2014)
- Lac d'Aiguebelette (2015)
- Willem-Alexander Baan (2016)
- Nathan Benderson Park (2017)
- Plovdiv (2018)
- Ottensheim (2019)
Lake Bled (2020)Dianshan Lake (2021)- Račice (2022)
- Lake Sava (2023)
- Royal Canadian Henley Rowing Course (2024)
- Dianshan Lake (2025)
- Bosbaan (2026)