Mistrzostwa Świata w Pływaniu 1973
1. Mistrzostwa świata w pływaniu odbyły się Belgradzie (Jugosławia) w dniach 31 sierpnia – 9 września 1973.
Wyniki
Pływanie
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
100 m Styl dowolny | Jim Montgomery 51,70 | Michel Rousseau 52,08 | Michael Wenden 52,52 |
200 m Styl dowolny | Jim Montgomery 1:53,02 | Kurt Krumpholz 1:53,61 | Roger Pyttel 1:53,97 |
400 m Styl dowolny | Rick DeMont 3:58,18 | Brad Cooper 3:58,70 | Bengt Gingsjö 4:01,27 |
1500 m Styl dowolny | Stephen Holland 15:31,85 | Rick DeMont 15:35,44 | Brad Cooper 15:45,04 |
100 m Styl grzbietowy | Roland Matthes 57,47 | Mike Stamm 58,77 | Lutz Wanja 59,08 |
200 m Styl grzbietowy | Roland Matthes 2:01,87 | Zoltán Verrasztó 2:05,89 | John Naber 2:08,91 |
100 m Styl klasyczny | John Hencken 1:04,02 | Michaił Kriukin 1:04,61 | Nobutaka Taguchi 1:05,61 |
200 m Styl klasyczny | David Wilkie 2:19,28 | John Hencken 2:19,95 | Nobutaka Taguchi 2:23,11 |
100 m Styl motylkowy | Bruce Robertson 55,69 | Joe Bottom 56,37 | Robin Backhaus 56,42 |
200 m Styl motylkowy | Robin Backhaus 2:03,32 | Steven Gregg 2:03,58 | Hartmut Flöckner 2:03,84 |
200 m Styl zmienny | Gunnar Larsson 2:08,36 | Stan Carper 2:08,43 | David Wilkie 2:08,84 |
400 m Styl zmienny | András Hargitay 4:31,11 | Rod Strachan 4:33,60 | Rick Colella 4:34,68 |
4 × 100 m Sztafeta – styl dowolny | Stany Zjednoczone | Związek Radziecki | NRD |
Mel Nash Joe Bottom Jim Montgomery John Murphy | Igor Griwiennikow Wiktor Abojmow Władimir Kriwcow Władimir Burie | Roland Matthes Roger Pyttel Peter Bruch Hartmut Flöckner | |
4 × 200 m Sztafeta – styl dowolny | Stany Zjednoczone | Australia | RFN |
Kurt Krumpholz Robin Backhaus Rick Klatt Jim Montgomery | John Kulasalu Stephen Badger Brad Cooper Michael Wenden | Klaus Steinbach Werner Lampe Peter Nocke Folkert Meeuw | |
4 × 100 m Sztafeta – styl zmienny | Stany Zjednoczone | NRD | Kanada |
Mike Stamm John Hencken Joe Bottom Jim Montgomery | Roland Matthes Jürgen Glas Hartmut Flöckner Roger Pyttel | Ian MacKenzie Peter Hrdlitschka Bruce Robertson Brian Phillips |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
100 m Styl dowolny | Kornelia Ender 57,54 | Shirley Babashoff 58,87 | Enith Brigitha 58,87 |
200 m Styl dowolny | Keena Rothhammer 2:04,99 | Shirley Babashoff 2:05,33 | Andrea Eife 2:05,52 |
400 m Styl dowolny | Heather Greenwood 4:20,28 | Keena Rothhammer 4:21,50 | Novella Calligaris 4:21,79 |
800 m Styl dowolny | Novella Calligaris 8:52,97 | Jo Harshbarger 8:55,56 | Gudrun Wegner 9:01,82 |
100 m Styl grzebietowy | Ulrike Richter 1:05,42 | Melissa Belote 1:06,11 | Wendy Cook 1:06,27 |
200 m Styl grzebietowy | Melissa Belote 2:20,52 | Enith Brigitha 2:22,15 | Andrea Gyarmati 2:22,48 |
100 m Styl klasyczny | Renate Vogel 1:13,74 | Lubow Rusanowa 1:15,42 | Brigitte Schuchardt 1:15,82 |
200 m Styl klasyczny | Renate Vogel 2:40,01 | Hannelore Anke 2:40,49 | Lynn Colella 2:41,71 |
100 m Styl motylkowy | Kornelia Ender 1:02,53 | Rosemarie Kother 1:02,68 | Mayumi Aoki 1:03,73 |
200 m Styl motylkowy | Rosemarie Kother 2:13,76 | Roswitha Beier 2:16,77 | Lynn Colella 2:19,53 |
200 m Styl zmienny | Andrea Hübner 2:20,51 | Kornelia Ender 2:21,21 | Kathy Heddy 2:23,84 |
400 m Styl zmienny | Gudrun Wegner 4:57,51 | Angela Franke 5:00,37 | Novella Calligaris 5:02,02 |
4 × 100 m Sztafeta – styl dowolny | NRD | Stany Zjednoczone | RFN |
Kornelia Ender Andrea Eife Andrea Hübner Sylvia Eichner | Kim Peyton Kathy Heddy Heather Greenwood Shirley Babashoff | Jutta Weber Heidemarie Reineck Gudrun Beckmann Angela Steinbach | |
4 × 100 m Sztafeta – styl zmienny | NRD | Stany Zjednoczone | RFN |
Ulrike Richter Renate Vogel Rosemarie Kother Kornelia Ender | Melissa Belote Marcia Morey Deena Deardurff Shirley Babashoff | Angelika Grieser Petra Nows Gudrun Beckmann Jutta Weber |
Pływanie synchroniczne
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Solo | Teresa Andersen | Jojo Carrier | Junko Hasumi |
Duet | Teresa Andersen i Gail Johnson | Jojo Carrier i Madeleine Ramsay | Masako Fujiwara i Yasuko Fujiwara |
Drużyna | Stany Zjednoczone | Kanada | Japonia |
Teresa Anderson Susan Barros Robin Curren Jackie Douglas Gail Johnson Dance Moore Amanda Norrish Suzanne Randell | Michelle Calkins Frances Hambrook Debbie Humphrey Lorraine Nicholl Gail Page Carol Stuart Susan Thomas Laura Wilkin | Masako Fujiwara Yasuko Fujiwara Junko Hasumi Yasuko Unesaki ---- ---- ---- ---- |
Skoki
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Mężczyźni Trampolina 3-metrowa | Phil Boggs | Klaus Dibiasi | Keith Russell |
Kobiety Trampolina 3-metrowa | Christa Köhler | Ulrika Knape | Marina Janicke |
Mężczyźni Wieża 10-metrowa | Klaus Dibiasi | Keith Russell | Falk Hoffmann |
Kobiety Wieża 10-metrowa | Ulrika Knape | Milena Duchková | Irina Kalinina |
Piłka wodna
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Drużyna | Węgry | ZSRR | Jugosławia |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone | 16 | 15 | 7 | 38 |
2. | NRD | 13 | 6 | 8 | 27 |
3. | Włochy | 2 | 1 | 2 | 5 |
4. | Węgry | 2 | 1 | 1 | 4 |
5. | Szwecja | 2 | 0 | 1 | 3 |
6. | Kanada | 1 | 4 | 2 | 7 |
7. | Australia | 1 | 2 | 2 | 5 |
8. | Wielka Brytania | 1 | 0 | 1 | 2 |
9. | ZSRR | 0 | 4 | 1 | 5 |
10. | Holandia | 0 | 1 | 1 | 2 |
11. | Czechosłowacja | 0 | 1 | 0 | 1 |
11. | Francja | 0 | 1 | 0 | 1 |
13. | Japonia | 0 | 0 | 6 | 6 |
14. | Niemcy | 0 | 0 | 3 | 3 |
15. | Jugosławia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Linki zewnętrzne
- Strona FINA
- p
- d
- e
Pływanie i sporty powiązane
Styl dowolny (zwykle kraul) | |
---|---|
Styl grzbietowy | |
Styl klasyczny | |
Styl motylkowy | |
Styl zmienny | |
Sztafety | |
Sporty powiązane |
- zawody: Mistrzostwa świata
- Mistrzostwa Europy
- Puchar Świata
- medaliści IO: pływanie
- pływanie synchroniczne
- skoki do wody
- piłka wodna
- rekordy: świata
- Europy
- Polski
- p
- d
- e
Długi basen (50 metrów) |
|
---|---|
Krótki basen (25 metrów) |