Oscar 2007
Oscar 2007 | |||
Gazda | Ellen DeGeneres | ||
---|---|---|---|
Loc | Kodak Theatre Hollywood, California | ||
Producător | Laura Ziskin | ||
Regizor | Louis J. Horvitz | ||
Pre-show | Chris Connelly Lisa Ling André Leon Talley Allyson Waterman | ||
Site oficial | https://www.oscars.org/oscars/ceremonies/2007 | ||
Durată | 3 ore, 51 minute | ||
Cronologie | |||
| |||
Modifică text |
Cea de-a 79-a ediție a Premiilor Academiei Americane de Film a avut loc pe 25 februarie 2007 la Kodak Theatre din Hollywood, California. Gazda spectacolului a fost actrița Ellen DeGeneres.
Nominalizări și câștigători
Filmele nominalizate au fost anunțate pe 23 ianuarie 2007 de președintele Academiei Sid Ganis și de actrița Salma Hayek.
Câștigătorii apar cu aldine.
Cel mai bun film
- The Departed —
- Brad Pitt
- Brad Grey
- Graham King
, producători
- Babel — Alejandro González Iñárritu, Jon Kilik și Steve Golin, producători
- Letters from Iwo Jima — Clint Eastwood, Steven Spielberg și Robert Lorenz, producători
- Little Miss Sunshine — David T. Friendly, Peter Saraf și Marc Turtletaub, producători
- The Queen — Andy Harries, Christine Langan și Tracey Seaward, producători
Cel mai bun regizor
- Martin Scorsese pentru The Departed
- Clint Eastwood pentru Letters from Iwo Jima
- Stephen Frears pentru The Queen
- Alejandro González Iñárritu pentru Babel
- Paul Greengrass pentru United 93
Cel mai bun actor
- Forest Whitaker pentru The Last King of Scotland
- Leonardo DiCaprio pentru Blood Diamond
- Ryan Gosling pentru Half Nelson
- Peter O'Toole pentru Venus
- Will Smith pentru The Pursuit of Happyness
Cea mai bună actriță
- Helen Mirren pentru The Queen
- Penélope Cruz pentru Volver
- Judi Dench pentru Notes on a Scandal
- Meryl Streep pentru The Devil Wears Prada
- Kate Winslet pentru Little Children
Cel mai bun actor în rol secundar
- Alan Arkin pentru Little Miss Sunshine
- Jackie Earle Haley pentru Little Children
- Djimon Hounsou pentru Blood Diamond
- Eddie Murphy pentru Dreamgirls
- Mark Wahlberg pentru The Departed
Cea mai bună actriță în rol secundar
- Jennifer Hudson pentru Dreamgirls
- Adriana Barraza pentru Babel
- Cate Blanchett pentru Notes on a Scandal
- Abigail Breslin pentru Little Miss Sunshine
- Rinko Kikuchi pentru Babel
Cel mai bun film de animație
- Happy Feet — George Miller
- Mașini — John Lasseter
- Monster House — Gil Kenan
Cel mai bun film străin
- The Lives of Others (Das Leben der Anderen) — Germania (Florian Henckel von Donnersmarck)
- After the Wedding — Danemarca (Susanne Bier)
- Days of Glory (Indigènes) — Algeria (Rachid Bouchareb)
- Pan's Labyrinth — Mexico (Guillermo del Toro)
- Water — Canada (Deepa Mehta)
Cel mai bun scenariu adaptat
- The Departed — William Monahan
- Borat! Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan — Sacha Baron Cohen, Peter Baynham, Anthony Hines, Dan Mazer, Todd Phillips
- Children of Men — Alfonso Cuarón, Timothy J. Sexton, David Arata, Mark Fergus, Hawk Ostby
- Little Children — Todd Field, Tom Perrotta
- Notes on a Scandal — Patrick Marber
Cel mai bun scenariu original
- Little Miss Sunshine — Michael Arndt
- Babel — Guillermo Arriaga
- Letters from Iwo Jima — Iris Yamashita, Paul Haggis
- Pan's Labyrinth — Guillermo del Toro
- The Queen — Peter Morgan
Cele mai bune decoruri
- Pan's Labyrinth — Eugenio Caballero, Pilar Revuelta
- Dreamgirls — John Myhre, Nancy Haigh
- The Good Shepherd — Jeannine Claudia Oppewall, Gretchen Rau, Leslie E. Rollins
- Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest — Rick Heinrichs, Cheryl Carasik
- The Prestige — Nathan Crowley, Julie Ochipinti
Cea mai bună imagine
- Pan's Labyrinth — Guillermo Navarro
- The Black Dahlia — Vilmos Zsigmond
- Children of Men — Emmanuel Lubezki
- The Illusionist — Dick Pope
- The Prestige — Wally Pfister
Cele mai bune costume
- Marie Antoinette — Milena Canonero
- Curse of the Golden Flower — Chung Man Yee
- The Devil Wears Prada — Patricia Field
- Dreamgirls — Sharen Davis
- The Queen — Consolata Boyle
Cel mai bun film documentar
- An Inconvenient Truth — Davis Guggenheim
- Deliver Us from Evil — Amy Berg, Frank Donner
- Iraq in Fragments — James Longley, Yahya Sinno
- Jesus Camp — Heidi Ewing, Rachel Grady
- My Country, My Country — Laura Poitras, Jocelyn Glatzer
Cel mai bun scurt metraj documentar
- The Blood of Yingzhou District — Ruby Yang, Thomas F. Lennon
- Recycled Life — Leslie Iwerks, Mike Glad
- Rehearsing a Dream — Karen Goodman, Kirk Simon
- Two Hands: The Leon Fleisher Story — Nathaniel Kahn, Susan Rose Behr
Cel mai bun montaj
- The Departed — Thelma Schoonmaker
- Babel — Stephen Mirrione, Douglas Crise
- Blood Diamond — Steven Rosenblum
- Children of Men — Alex Rodríguez, Alfonso Cuarón
- United 93 — Clare Douglas, Christopher Rouse, Richard Pearson
Cel mai bun machiaj
- Pan's Labyrinth — David Martí, Montse Ribé
- Apocalypto — Aldo Signoretti, Vittorio Sodano
- Click — Kazuhiro Tsuji, Bill Corso
Cea mai bună coloană sonoră
- Babel — Gustavo Santaolalla
- The Good German — Thomas Newman
- Notes on a Scandal — Philip Glass
- Pan's Labyrinth — Javier Navarette
- The Queen — Alexandre Desplat
Cea mai bună melodie originală
- 'I Need to Wake Up" — An Inconvenient Truth, Melissa Etheridge
- "Listen" — Dreamgirls, Henry Krieger (muzică), Scott Cutler (muzică) și Anne Preven (versuri)
- "Love You I Do" — Dreamgirls, Henry Krieger (muzică) și Siedah Garrett (versuri)
- "Our Town" — Mașini, Randy Newman
- "Patience" — Dreamgirls, Henry Krieger (muzică) și Willie Reale (versuri)
Cel mai bun scurt metraj de animație
- The Danish Poet — Torill Kove
- Lifted — Gary Rydstrom
- The Little Matchgirl — Roger Aller, Don Hanh
- Maestro — Géza M. Tóth
- No Time for Nuts — Chris Renaud, Mike Thurmeier
Cel mai bun scurt metraj
- West Bank Story — Ari Sandel
- Binta and the Great Idea — Javier Fesser, Luis Manso
- Éramos Pocos — Borja Cobeaga
- Helmer & Son — Søren Pilmark, Kim Magnusson
- The Saviour — Peter Templeman, Stuart Parkyn
Cel mai bun montaj sonor
- Letters from Iwo Jima — Alan Robert Murray, Bub Asman
- Apocalypto — Sean Mccormack, Kami Asgar
- Blood Diamond — Lon Bender
- Flags of Our Fathers — Alan Robert Murray, Bub Asman
- Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest — George Watters II, Christopher Boyes
Cel mai bun mixaj sonor
- Dreamgirls — Michael Minkler, Bob Beemer, Willie D. Burton
- Apocalypto — Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Fernando Cámara
- Blood Diamond — Andy Nelson, Anna Behlmer, Ivan Sharrock
- Flags of Our Fathers — John T. Reitz, David E. Campbell, Gregg Rudloff, Walt Martin
- Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest — Paul Massey, Christopher Boyes, Lee Orloff
Cele mai bune efecte vizuale
- Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest — John Knoll, Hal T. Hickel, Charles Gibson, Allen Hall
- Poseidon — Boyd Shermis, Kim Libreri, Chas Jarrett, John Frazier
- Superman Returns — Mark Stetson, Richard R. Hoover, Neil Corbould, Jon Thum
Filme cu multiple nominalizări
|
|
|
Filme cu multiple premii câștigate
|
Note
Legături externe
- en Pagina oficială
|