Skytte vid europeiska spelen
Skytte vid europeiska spelen | |
Förbund | International Shooting Sport Federation |
---|---|
Grenar | 19 (2019) |
Debut | Baku 2015 |
Skytte vid europeiska spelen är sportskyttetävlingar som ingår i de europeiska spelen. Skytte var en av de 20 sporter som fanns med vid de första europeiska spelen 2015.[1][2] Sporten finns med på programmet även under andra upplagan 2019.[3][4]
Tävlingarna under 2015 och 2019 var en del av kvalet till olympiska sommarspelen 2016 och 2020.[5][6]
Grenar
Utöver olympiska grenar har tävlingar i mixlag förekommit på programmet.
Antal grenar | 15 | 19 | ||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Skytte | 19 | 19 |
Medaljörer
2015
Se även Skytte vid europeiska spelen 2015.
- Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
10 m luftgevär | Vitali Bubnovitj (BLR) | Niccolò Campriani (ITA) | Sergey Richter (ISR) |
50 m gevär liggande | Henri Junghänel (GER) | Marco de Nicolo (ITA) | Sergei Martynov (BLR) |
50 m gevär tre positioner | Valerian Sauveplane (FRA) | Petar Gorsa (CRO) | Vitali Bubnovitj (BLR) |
10 m luftpistol | Damir Mikec (SRB) | João Costa (POR) | Juraj Tužinský (SVK) |
25 m pistol | Christian Reitz (GER) | Alexei Klimov (RUS) | Oliver Geis (GER) |
50 m pistol | Damir Mikec (SRB) | Pavol Kopp (SVK) | Yusuf Dikeç (TUR) |
Trap | Alexey Alipov (RUS) | Erik Varga (SVK) | Giovanni Pellielo (ITA) |
Dubbeltrap | Vitaly Fokeev (RUS) | Richárd Bognár (HUN) | Antonino Barillà (ITA) |
Skeet | Valerio Luchini (ITA) | Stefan Nilsson (SWE) | Marko Kemppainen (FIN) |
- Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
10 m luftgevär | Andrea Arsović (SRB) | Sarah Hornung (SUI) | Barbara Engleder (GER) |
50 m gevär tre positioner | Petra Zublasing (ITA) | Laurence Brize (FRA) | Olivia Hofmann (AUT) |
10 m luftpistol | Zorana Arunović (SRB) | Sonia Franquet (ESP) | Viktoria Chaika (BLR) |
25 m pistol | Heidi Diethelm Gerber (SUI) | Antoaneta Boneva (BUL) | Monika Karsch (GER) |
Trap | Fátima Gálvez (ESP) | Arianna Perilli (SMR) | Elena Tkatj (RUS) |
Skeet | Amber Hill (GBR) | Diana Bacosi (ITA) | Chiara Cainero (ITA) |
- Mixlag
Gren | Guld | Silver | Brons |
10 m luftgevär | Italien Niccolo Campriani Petra Zublasing | Danmark Steffen Olsen Stine Nielsen | Ryssland Sergey Kruglov Daria Vdovina |
10 m luftpistol | Tyskland Christian Reitz Monika Karsch | Grekland Konstantinos Malgarinos Anna Korakaki | Ryssland Vladimir Gonttjarov Ekaterina Korsjunova |
Trap | Slovakien Erik Varga Zuzana Štefečeková | Ryssland Alexey Alipov Elena Tkatj | San Marino Manuel Mancini Alessandra Perilli |
Skeet | Italien Valerio Luchini Diana Bacosi | Cypern Georgios Achilleos Andri Eleftheriou | Frankrike Anthony Terras Lucie Anastassiou |
Denna tabell: visa • redigera
2019
Se även Skytte vid europeiska spelen 2019.
[7][8]
- Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
10 m luftgevär | Sergej Richter (ISR) | Sergej Kamenskij (RUS) | Filip Nepejchal (CZE) |
50 m gevär tre positioner | Sergej Kamenskij (RUS) | Jurij Sjtjerbatsevitj (BLR) | István Péni (HUN) |
10 m luftpistol | Artem Tjernousov (RUS) | Oleh Omeltjuk (UKR) | Lauris Strautmanis (LAT) |
25 m pistol | Oliver Geis (GER) | Jean Quiquampoix (FRA) | Clément Bessaguet (FRA) |
Trap | David Kostelecký (CZE) | Valerio Grazini (ITA) | Aaron Heading (GBR) |
Skeet | Stefan Nilsson (SWE) | Tomáš Nýdrle (CZE) | Gabriele Rossetti (ITA) |
- Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
10 m luftgevär | Laura-Georgeta Coman (ROU) | Nina Christen (SUI) | Nikola Mazurová (CZE) |
50 m gevär tre positioner | Julija Zykova (RUS) | Nikola Mazurová (CZE) | Polina Chorosjeva (RUS) |
10 m luftpistol | Zorana Arunović (SRB) | Anna Korakaki (GRE) | Antoaneta Boneva (BUL) |
25 m pistol | Anna Korakaki (GRE) | Heidi Diethelm Gerber (SUI) | Antoaneta Boneva (BUL) |
Trap | Silvana Stanco (ITA) | Jessica Rossi (ITA) | Fátima Gálvez (ESP) |
Skeet | Diana Bacosi (ITA) | Lucie Anastassiou (FRA) | Chiara Cainero (ITA) |
- Mixlag
Gren | Guld | Silver | Brons |
10 m luftgevär | Ryssland Sergej Kamenskij Julija Karimova | Ryssland Vladimir Maslennikov Anastasija Galasjina | Tjeckien Filip Nepejchal Aneta Brabcová |
50 m gevär tre positioner | Schweiz Jan Lochbihler Nina Christen | Österrike Bernhard Pickl Franziska Peer | Ryssland Kirill Grigorjan Polina Chorosjeva |
10 m luftpistol | Ryssland Artem Tjernousov Vitalina Batsarasjkina | Serbien Damir Mikec Zorana Arunović | Tyskland Christian Reitz Sandra Reitz |
25 m pistol | Tyskland Oliver Geis Doreen Vennekamp | Tyskland Christian Reitz Monika Karsch | Ukraina Olena Kostevytj Pavlo Korostylov |
50 m pistol | Ryssland Artem Tjernousov Margarita Lomova | Lettland Lauris Strautmanis Agate Rašmane | Georgien Tsotne Machavariani Nino Salukvadze |
Trap | Spanien Antonio Bailón Fátima Gálvez | Italien Giovanni Pellielo Jessica Rossi | Ryssland Aleksej Alipov Daria Semianova |
Skeet | Italien Gabriele Rossetti Chiara Cainero | Italien Riccardo Filippelli Diana Bacosi | Tjeckien Jakub Tomeček Barbora Šumová |
Denna tabell: visa • redigera
Referenser
- ^ European Games - Shooting Arkiverad 15 augusti 2015 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Exclusive: Sambo included on Minsk 2019 programme but aquatics misses out (engelska)
- ^ Minsk 2019 European Games - Shooting Rifle and Pistol Arkiverad 6 juni 2019 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Minsk 2019 European Games - Shooting Shotgun Arkiverad 6 juni 2019 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ OLYMPIC GAMES QUALIFICATION (engelska)
- ^ Shooting Qualification (engelska)
- ^ Shooting Rifle & Pistol Medallists (engelska)
- ^ Shooting Shotgun Medallists (engelska)
|
|