Världsmästerskapen i simsport 1998
Världsmästerskapen i simsport 1998 | |
Datum | 8 januari-17 januari 1998 |
---|---|
Grenar | 53 grenar i 5 sporter |
Arrangör | FINA |
Värdskap | |
Land | Australien |
Ort | Perth |
← Rom 1994 |
Världsmästerskapen i simsport 1998 var de 8:e världsmästerskapen i simsport och arrangerades i Perth, Australien mellan 8 januari och 17 januari 1998. Tävlingar i tävlingssimning, simhopp, öppet vatten-simning, vattenpolo och konstsim hölls.
Till dessa mästerskap lades åtta nya grenar till på tävlingsprogrammet. I simhopp var synchro-hoppning 3 meter och 10 meter för herrar och damer nya grenar. I öppet vatten-simning var 25 kilometer för herrar och damer samt två mix-tävlingar över 5 och 25 kilometer nya grenar.
Medaljfördelning
Värdnation
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | USA | 17 | 6 | 9 | 32 |
2 | Ryssland | 11 | 3 | 3 | 17 |
3 | Australien | 7 | 8 | 10 | 25 |
4 | Kina | 6 | 8 | 4 | 18 |
5 | Ukraina | 3 | 1 | 0 | 4 |
6 | Italien | 2 | 2 | 2 | 6 |
7 | Tyskland | 1 | 7 | 6 | 14 |
8 | Nederländerna | 1 | 4 | 3 | 8 |
9 | Frankrike | 1 | 4 | 1 | 6 |
10 | Ungern | 1 | 1 | 2 | 4 |
11 | Spanien | 1 | 1 | 0 | 2 |
12 | Belgien | 1 | 0 | 0 | 1 |
12 | Costa Rica | 1 | 0 | 0 | 1 |
14 | Japan | 0 | 4 | 4 | 8 |
15 | Slovakien | 0 | 2 | 1 | 3 |
16 | Kanada | 0 | 1 | 3 | 4 |
17 | Sverige | 0 | 1 | 1 | 2 |
18 | Storbritannien | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 | Puerto Rico | 0 | 0 | 1 | 1 |
19 | Argentina | 0 | 0 | 1 | 1 |
19 | SFR Jugoslavien | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 53 | 53 | 54 | 160 |
Resultat
Konstsim [1]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Individuellt | Olga Sedakova Ryssland | Virginie Dedieu Frankrike | Miya Tachibana Japan |
Par | Ryssland Olga Sedakova Olga Brusnikina | Japan Miya Tachibana Miho Takeda | Frankrike Virginie Dedieu Myriam Lignot |
Lag | Ryssland | Japan | USA |
Simhopp [2]
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
1m | Zhuocheng Yu Kina | Troy Dumais USA | Holger Schlepps Tyskland |
3m | Dmitri Sautin Ryssland | Yilin Zhou Kina | Vassili Lisovski Ryssland |
10m | Dmitri Sautin Ryssland | Tian Liang Kina | Jan Hempel Tyskland |
Synchro 3m | Kina Hao Xu Zhuocheng Yu | Tyskland Alexander Mesch Holger Schlepps | Australien Dean Pullar Shannon Roy |
Synchro 10m | Kina Tian Liang Sun Shuwei | Tyskland Jan Hempel Michael Kühne | Ryssland Igor Lukasjin Aleksandr Varlamov |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
1m | Irina Lasjko Ryssland | Vera Ilyjnia Ryssland | Zhang Jing Kina |
3m | Julija Pachalina Ryssland | Jingjing Guo Kina | Chantelle Michell Australien |
10m | Olena Zjupina Ukraina | Yuyan Cai Kina | Li Chen Kina |
Synchro 3m | Ryssland Julija Pachalina Irina Lasjko | Kina Lang Rao Rongiuan Li | USA Tracy Bonner Kathy Pesek |
Synchro 10m | Ukraina Olena Zjupina Svitlana Serbina | Kina Yuyan Cai Li Chen | USA Kristin Link Lindsay Long |
Simning [3]
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
50 m frisim | Bill Pilczuk USA | Aleksandr Popov Ryssland | Michael Klim Australien Ricardo Busquets Puerto Rico |
100 m frisim | Aleksandr Popov Ryssland | Michael Klim Australien | Lars Frölander Sverige |
200 m frisim | Michael Klim Australien | Massimiliano Rosolino Italien | Pieter van den Hoogenband Nederländerna |
400 m frisim | Ian Thorpe Australien | Grant Hackett Australien | Paul Palmer Storbritannien |
1500 m frisim | Grant Hackett Australien | Emiliano Brembilla Italien | Daniel Kowalski Australien |
100 m ryggsim | Lenny Krayzelburg USA | Mark Versfeld Kanada | Stev Theloke Tyskland |
200 m ryggsim | Lenny Krayzelburg USA | Ralf Braun Tyskland | Mark Versfeld Kanada |
100 m bröstsim | Frédérik Deburghgraeve Belgien | Zeng Qiliang Kina | Kurt Grote USA |
200 m bröstsim | Kurt Grote USA | Jean-Christophe Sarnin Frankrike | Norbert Rózsa Ungern |
100 m fjärilsim | Michael Klim Australien | Lars Frölander Sverige | Geoff Huegill Australien |
200 m fjärilsim | Denys Silantiyev Ukraina | Franck Esposito Frankrike | Tom Malchow USA |
200 m medley | Marcel Wouda Nederländerna | Xavier Marchand Frankrike | Ron Karnaugh USA |
400 m medley | Tom Dolan USA | Marcel Wouda Nederländerna | Curtis Myden Kanada |
4×100 m frisim | USA Scott Tucker Neil Walker Jon Olsen Gary Hall, Jr. | Australien Adam Pine Richard Upton Michael Klim Chris Fydler | Ryssland Roman Yegorov Denis Pimankov Vladislav Kulikov Aleksandr Popov |
4×200 m frisim | Australien Daniel Kowalski Grant Hackett Michael Klim Ian Thorpe | Nederländerna Pieter van den Hoogenband Mark van der Zijden Martijn Zuijdweg Marcel Wouda | Storbritannien Paul Palmer Gavin Meadows Andrew Clayton James Salter |
4×100 m medley | Australien Matt Welsh Phil Rogers Michael Klim Chris Fydler | USA Lenny Krayzelburg Kurt Grote Neil Walker Gary Hall, Jr. | Ungern Attila Czene Norbert Rózsa Péter Horváth Attila Zubor |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
50 m frisim | Amy Van Dyken USA | Sandra Völker Tyskland | Ying Shan Kina |
100 m frisim | Jenny Thompson USA | Martina Moravcová Slovakien | Ying Shan Kina |
200 m frisim | Claudia Poll Costa Rica | Martina Moravcová Slovakien | Julia Greville Australien |
400 m frisim | Chen Yan Kina | Brooke Bennett USA | Dagmar Hase Tyskland |
800 m frisim | Brooke Bennett USA | Diana Munz USA | Kirsten Vlieghuis Nederländerna |
100 m ryggsim | Lea Loveless-Maurer USA | Mai Nakamura Japan | Sandra Völker Tyskland |
200 m ryggsim | Roxana Maracineanu Frankrike | Dagmar Hase Tyskland | Mai Nakamura Japan |
100 m bröstsim | Kristy Kowal USA | Helen Denman Australien | Lauren van Oosten Kanada |
200 m bröstsim | Ágnes Kovács Ungern | Kristy Kowal USA | Jenna Street USA |
100 m fjärilsim | Jenny Thompson USA | Ayari Aoyama Japan | Petria Thomas Australien |
200 m fjärilsim | Susie O'Neill Australien | Petria Thomas Australien | Misty Hyman USA |
200 m medley | Wu Yanyan Kina | Chen Yan Kina | Martina Moravcová Slovakien |
400 m medley | Chen Yan Kina | Yana Klotjkova Ukraina | Yasuko Tajima Japan |
4×100 m frisim | USA Lindsey Farella Barbara Bedford Amy van Dyken Jenny Thompson | Tyskland Sandra Völker Franziska van Almsick Simone Osygus Katrin Meissner | Australien Sarah Ryan Rebecca Creedy Angela Kennedy Susie O'Neill |
4×200 m frisim | Tyskland Franziska van Almsick Dagmar Hase Silvia Szalai Kerstin Kielgass | USA Cristina Teuscher Lindsay Benko Brooke Bennett Jenny Thompson | Australien Julia Greville Anna Windsor Petria Thomas Susie O'Neill |
4×100 m medley | USA Lea Loveless-Maurer Kristy Kowal Amy van Dyken Jenny Thompson | Australien Meredith Smith Helen Denman Petria Thomas Susie O'Neill | Japan Mai Nakamura Masami Tanaka Ayari Aoyama Sumika Minamoto |
Vattenpolo [4]
Turnering | Guld | Silver | Brons |
Herrar detaljer | Spanien | Ungern | Jugoslavien |
Damer detaljer | Italien | Nederländerna | Australien |
Öppet vatten-simning [5]
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
5km | Aleksej Akatjev Ryssland | Ky Hurst Australien | Luca Baldini Italien |
25km | Aleksej Akatjev Ryssland | David Meca Spanien | Gabriel Chaillou Argentina |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
5km | Erica Rose USA | Edith van Dijk Nederländerna | Peggy Büchse Tyskland |
25km | Tobie Smith USA | Peggy Büchse Tyskland | Edith van Dijk Nederländerna |
Mix
Gren | Guld | Silver | Brons |
5km | USA John Flanagan Austin Ramirez Erica Rose | Ryssland Aleksej Akatjev Jevgenij Bezrutjenko Olga Gouseva | Italien Luca Baldini Fabio Venturi Valeria Casprini |
25km | Italien Claudio Cargaro Fabrizio Pescatori Valeria Casprini | Australien Grant Robinson Mark Saliba Tracey Knowles | USA Tobie Smith Nathan Stooke Chuck Wiley |
Referenser
- ^ ”HistoFINA - SYNCHRONISED SWIMMING MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/HistoFINA_SY.pdf. (engelska)
- ^ ”HistoFINA - DIVING MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/diving.pdf. (engelska)
- ^ ”HistoFINA - SWIMMING MEDALLISTS AND STATISTICS AT FINA WORLD CHAMPIONSHIPS (50M)”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/swimming_50m.pdf. (engelska)
- ^ ”HistoFINA - WATER POLO MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/waterpolo.pdf. (engelska)
- ^ ”HistoFINA - OPEN WATER MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/HistoFINA_OW.pdf. (engelska)
|