2024–25 Segunda Federación
Season | 2024–25 |
---|---|
Dates | September 2024 – June 2025 |
← 2023–24 |
The 2024–25 Segunda Federación season will be the fourth for the Segunda Federación, the fourth highest level in the Spanish football league system. Ninety teams will participate, divided into five groups of eighteen clubs each based on geographical proximity. In each group, the champions automatically promoted to Primera Federación, and the second to fifth placers will play promotion play-offs. The last five teams in each group will be relegated to the Tercera Federación; in addition, the four worst teams classified 13th in their group will play play-offs to define the last two relegation places.
Overview before the season
A total of 90 teams will join the league: ten relegated from the 2023–24 Primera Federación, 53 retained from the 2023–24 Segunda Federación and 27 promoted from the 2023–24 Tercera Federación.[1] The groups were defined by the RFEF on 2 July 2024.[2]
- Teams relegated from 2023–24 Primera Federación
- Atlético Baleares
- Cornellà
- Linares
- SD Logroñés
- Melilla
- Rayo Majadahonda
- Recreativo Granada
- Sabadell
- San Fernando
- Teruel
- Teams retained from 2023–24 Segunda Federación
- Águilas
- Alavés B
- Alzira
- Andratx
- Arenas
- Atlético Antoniano
- Atlético Paso
- Avilés Industrial
- Badalona Futur
- Barbastro
- Cacereño
- Cádiz Mirandilla
- Calahorra
- Compostela
- Coruxo
- Deportivo Aragón
- Deportivo Fabril
- Espanyol B
- Estepona
- Europa
- Gernika
- Getafe B
- Gimnástica Torrelavega
- Guadalajara
- Guijuelo
- Illescas
- Izarra
- La Unión Atlético
- Langreo
- Linense
- Lleida Esportiu
- UD Logroñés
- Marino Luanco
- Navalcarnero
- Numancia
- Orihuela
- Peña Deportiva
- Pontevedra
- Rayo Cantabria
- Real Sociedad C
- San Sebastián de los Reyes
- Sant Andreu
- Talavera de la Reina
- Terrassa
- Torrent
- Tudelano
- UCAM Murcia
- Unión Adarve
- Ursaria
- Utebo
- Valencia Mestalla
- Valladolid Promesas
- Villanovense
- Teams promoted from 2023–24 Tercera Federación
Groups
Group 1
League table
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ávila | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Promotion to Primera Federación and qualification to Copa del Rey |
2 | Avilés Industrial | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the promotion play-offs and Copa del Rey |
3 | Bergantiños | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
4 | Compostela | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
5 | Coruxo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
6 | Deportivo Fabril | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
7 | Escobedo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
8 | Gimnástica Torrelavega | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
9 | Guijuelo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
10 | Langreo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
11 | Laredo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
12 | Llanera | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
13 | Marino Luanco | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the relegation play-offs |
14 | Numancia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Relegation to Tercera Federación |
15 | Pontevedra | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
16 | Rayo Cantabria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
17 | Salamanca | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
18 | Valladolid Promesas | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
Results
Home \ Away | AVI | IND | BER | COM | COR | FAB | ESC | GIM | GUI | LAN | LAR | LLA | MAR | NUM | PON | RCA | SAL | VAL |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ávila | — | |||||||||||||||||
Avilés Industrial | — | |||||||||||||||||
Bergantiños | — | |||||||||||||||||
Compostela | — | |||||||||||||||||
Coruxo | — | |||||||||||||||||
Deportivo Fabril | — | |||||||||||||||||
Escobedo | — | |||||||||||||||||
Gimnástica Torrelavega | — | |||||||||||||||||
Guijuelo | — | |||||||||||||||||
Langreo | — | |||||||||||||||||
Laredo | — | |||||||||||||||||
Llanera | — | |||||||||||||||||
Marino Luanco | — | |||||||||||||||||
Numancia | — | |||||||||||||||||
Pontevedra | — | |||||||||||||||||
Rayo Cantabria | — | |||||||||||||||||
Salamanca | — | |||||||||||||||||
Valladolid Promesas | — |
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Group 2
Team | Home city | Autonomous Community | Stadium | Capacity |
---|---|---|---|---|
Alavés B | Vitoria | Basque Country | José Luis Compañón | 2,500 |
Alfaro | Alfaro | La Rioja | La Molineta | 4,000[10] |
Anguiano | Anguiano | La Rioja | Isla | 1,000 |
Arenas | Getxo | Basque Country | Gobela | 2,000[11] |
Barbastro | Barbastro | Aragon | Municipal de Deportes | 5,000 |
Calahorra | Calahorra | La Rioja | La Planilla | 4,500[12] |
Deportivo Aragón | Zaragoza | Aragon | Ciudad Deportiva | 2,500 |
Ejea | Ejea de los Caballeros | Aragon | Luchán | 2,249 |
Gernika | Gernika-Lumo | Basque Country | Urbieta | 3,000 |
Izarra | Estella-Lizarra | Navarre | Merkatondoa | 3,500[13] |
SD Logroñés | Logroño | La Rioja | Las Gaunas | 16,000[14] |
UD Logroñés | Logroño | La Rioja | Las Gaunas | 16,000[15] |
Real Sociedad C | San Sebastián | Basque Country | José Luis Orbegozo | 2,500[16] |
Subiza | Subiza | Navarre | Sotoburu | 1,000 |
Teruel | Teruel | Aragon | Pinilla | 4,500 |
Tudelano | Tudela | Navarre | Ciudad de Tudela | 11,000[17] |
Utebo | Utebo | Aragon | Santa Ana | 5,000[18] |
Vitoria | Eibar | Basque Country | Unbe | 4,000 |
League table
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alavés B | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Promotion to Primera Federación |
2 | Alfaro | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the promotion play-offs and Copa del Rey |
3 | Anguiano | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
4 | Arenas | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
5 | Barbastro | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
6 | Calahorra | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the Copa del Rey |
7 | Deportivo Aragón | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
8 | Ejea | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
9 | Gernika | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
10 | Izarra | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
11 | SD Logroñés | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
12 | UD Logroñés | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
13 | Real Sociedad C | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the relegation play-offs |
14 | Subiza | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Relegation to Tercera Federación |
15 | Teruel | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
16 | Tudelano | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
17 | Utebo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
18 | Vitoria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
Results
Home \ Away | ALA | ALF | ANG | ARE | BAR | CAL | ARA | EJE | GER | IZA | SDL | UDL | RSO | SUB | TER | TUD | UTE | VIT |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alavés B | — | |||||||||||||||||
Alfaro | — | |||||||||||||||||
Anguiano | — | |||||||||||||||||
Arenas | — | |||||||||||||||||
Barbastro | — | |||||||||||||||||
Calahorra | — | |||||||||||||||||
Deportivo Aragón | — | |||||||||||||||||
Ejea | — | |||||||||||||||||
Gernika | — | |||||||||||||||||
Izarra | — | |||||||||||||||||
SD Logroñés | — | |||||||||||||||||
UD Logroñés | — | |||||||||||||||||
Real Sociedad C | — | |||||||||||||||||
Subiza | — | |||||||||||||||||
Teruel | — | |||||||||||||||||
Tudelano | — | |||||||||||||||||
Utebo | — | |||||||||||||||||
Vitoria | — |
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Group 3
League table
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alzira | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Promotion to Primera Federación and qualification to Copa del Rey |
2 | Andratx | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the promotion play-offs and Copa del Rey |
3 | Atlético Baleares | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
4 | Badalona Futur | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
5 | Cornellà | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
6 | Elche Ilicitano | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
7 | Espanyol B | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
8 | Europa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
9 | Ibiza Islas Pitiusas | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
10 | Lleida Esportiu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
11 | Mallorca B | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
12 | Olot | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
13 | Peña Deportiva | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the relegation play-offs |
14 | Sabadell | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Relegation to Tercera Federación |
15 | Sant Andreu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
16 | Terrassa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
17 | Torrent | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
18 | Valencia Mestalla | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
Results
Home \ Away | ALZ | AND | ATB | BFU | COR | ELC | ESP | EUR | IIP | LLE | MAL | OLO | PDE | SAB | SAN | TER | TOR | VAL |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alzira | — | |||||||||||||||||
Andratx | — | |||||||||||||||||
Atlético Baleares | — | |||||||||||||||||
Badalona Futur | — | |||||||||||||||||
Cornellà | — | |||||||||||||||||
Elche Ilicitano | — | |||||||||||||||||
Espanyol B | — | |||||||||||||||||
Europa | — | |||||||||||||||||
Ibiza Islas Pitiusas | — | |||||||||||||||||
Lleida Esportiu | — | |||||||||||||||||
Mallorca B | — | |||||||||||||||||
Olot | — | |||||||||||||||||
Peña Deportiva | — | |||||||||||||||||
Sabadell | — | |||||||||||||||||
Sant Andreu | — | |||||||||||||||||
Terrassa | — | |||||||||||||||||
Torrent | — | |||||||||||||||||
Valencia Mestalla | — |
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Group 4
League table
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Águilas | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Promotion to Primera Federación and qualification to Copa del Rey |
2 | Almería B | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the promotion play-offs |
3 | Atlético Antoniano | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the promotion play-offs and Copa del Rey |
4 | Cádiz Mirandilla | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the promotion play-offs |
5 | Don Benito | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the promotion play-offs and Copa del Rey |
6 | Estepona | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the Copa del Rey |
7 | Juventud Torremolinos | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
8 | La Unión Atlético | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
9 | Linares | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
10 | Linense | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
11 | Minera | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
12 | Orihuela | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
13 | Recreativo Granada | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the relegation play-offs |
14 | San Fernando | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Relegation to Tercera Federación |
15 | UCAM Murcia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
16 | Villanovense | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
17 | Xerez | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
18 | Xerez Deportivo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
Results
Home \ Away | AGU | ALM | ANT | CAD | DBE | EST | JTO | LUA | LNR | LNS | MIN | ORI | RGR | SFE | UCM | VIL | XER | XDE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Águilas | — | |||||||||||||||||
Almería B | — | |||||||||||||||||
Atlético Antoniano | — | |||||||||||||||||
Cádiz Mirandilla | — | |||||||||||||||||
Don Benito | — | |||||||||||||||||
Estepona | — | |||||||||||||||||
Juventud Torremolinos | — | |||||||||||||||||
La Unión Atlético | — | |||||||||||||||||
Linares | — | |||||||||||||||||
Linense | — | |||||||||||||||||
Minera | — | |||||||||||||||||
Orihuela | — | |||||||||||||||||
Recreativo Granada | — | |||||||||||||||||
San Fernando | — | |||||||||||||||||
UCAM Murcia | — | |||||||||||||||||
Villanovense | — | |||||||||||||||||
Xerez | — | |||||||||||||||||
Xerez Deportivo | — |
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Group 5
League table
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Atlético Paso | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Promotion to Primera Federación and qualification to Copa del Rey |
2 | Cacereño | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the promotion play-offs and Copa del Rey |
3 | Conquense | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
4 | Coria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
5 | Getafe B | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the promotion play-offs |
6 | Guadalajara | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the Copa del Rey |
7 | Illescas | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
8 | Melilla | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
9 | Moscardó | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
10 | Navalcarnero | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
11 | Rayo Majadahonda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
12 | Real Madrid C | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
13 | San Sebastián de los Reyes | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the relegation play-offs |
14 | Talavera de la Reina | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Relegation to Tercera Federación |
15 | Tenerife B | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
16 | Unión Adarve | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
17 | Unión Sur Yaiza | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
18 | TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) goal difference; 5) number of goals scored
(Note: Head-to-head record is used only after all the matches between the teams in question have been played)
Results
Home \ Away | ATP | CAC | CON | COR | GET | GUA | ILL | MEL | MOS | NAV | RMJ | RMC | SSR | TAL | TEN | UAD | USY | TBD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Atlético Paso | — | |||||||||||||||||
Cacereño | — | |||||||||||||||||
Conquense | — | |||||||||||||||||
Coria | — | |||||||||||||||||
Getafe B | — | |||||||||||||||||
Guadalajara | — | |||||||||||||||||
Illescas | — | |||||||||||||||||
Melilla | — | |||||||||||||||||
Moscardó | — | |||||||||||||||||
Navalcarnero | — | |||||||||||||||||
Rayo Majadahonda | — | |||||||||||||||||
Real Madrid C | — | |||||||||||||||||
San Sebastián de los Reyes | — | |||||||||||||||||
Talavera de la Reina | — | |||||||||||||||||
Tenerife B | — | |||||||||||||||||
Unión Adarve | — | |||||||||||||||||
Unión Sur Yaiza | — | |||||||||||||||||
TBD | — |
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
See also
References
- ^ "Playoff de Segunda y Tercera RFEF: partidos y resultados de la fase de ascenso" [Segunda and Tercera RFEF play-offs: matches and results from the promotion phase] (in Spanish). Diario AS. 22 May 2022. Retrieved 22 May 2022.
- ^ "La RFEF aprueba la configuración de los grupos de Primera y Segunda Federación para la temporada 2024/2025" [RFEF approves the configuration of the Primera and Segunda Federación groups for the 2024/2025 season] (in Spanish). Royal Spanish Football Federation. 2 July 2024. Retrieved 2 July 2024.
- ^ "The latest news from Gimnástica Torrelavega: squad, results, table". www.besoccer.com. Retrieved 2020-08-26.
- ^ "Langreo". AS. Retrieved 17 September 2020.
- ^ "Miramar registrará la mejor entrada en Liga". La Nueva España (in Spanish). Retrieved 17 September 2020.
- ^ "INSTALACIONES". CD Numancia. Retrieved 17 September 2020.
- ^ "Estadio Pasaron, Pontevedra". E-Architect. Retrieved 17 September 2020.
- ^ "La Supercopa de España se disputará en el Estadio Helmántico de Salamanca". Marca.com (in Spanish). 10 January 2020. Retrieved 17 September 2020.
- ^ "Valladolid – Ciudad Deportiva del Real Valladolid". Estadios de España. 18 October 2018. Retrieved 3 June 2021.[permanent dead link]
- ^ "The latest news from CD Alfaro: squad, results, table". www.besoccer.com. Retrieved 2020-07-04.
- ^ "Historial del Arenas Club de Getxo". La Futbolteca (in Spanish). Retrieved 17 September 2020.
- ^ "Calahorra – Polideportivo Municipal La Planilla". Estadios de España. Retrieved 3 June 2021.[permanent dead link]
- ^ "Izarra". AS. Retrieved 17 September 2020.
- ^ "Estadio Las Gaunas - Logrones - Logrono - The Stadium Guide". Retrieved 3 June 2021.
- ^ "Estadio Nuevo Municipal Las Gaunas". soccerway.com. Retrieved 3 June 2021.
- ^ "Real Sociedad de Fútbol". Soccerway. Retrieved 17 September 2020.
- ^ "estadio jose antonio elola :: La Futbolteca. Enciclopedia del Fútbol Español" (in European Spanish). Retrieved 3 June 2021.
- ^ "Spain - Utebo FC - Results, fixtures, squad, statistics, photos, videos and news - Soccerway". us.soccerway.com. Retrieved 2021-10-19.
- ^ "Arranca el nuevo Estadio Balear". Diario de Mallorca (in Spanish). Retrieved 3 June 2021.
- ^ "Diego Costa's love affair with Atletico Madrid is on and off again". The Irish Times. 3 January 2018. Retrieved 17 September 2020.
- ^ "Mallorca B - Tercera División G 11". www.resultados-futbol.com. Retrieved 2020-03-27.
- ^ "Tercera División Estadios". Soccerway (in Spanish). Retrieved 17 September 2020.
- ^ "Instalaciones". CE Sabadell FC. Retrieved 3 June 2021.
- ^ "Estadio". Linares Deportivo (in Spanish). Archived from the original on 3 June 2021. Retrieved 3 June 2021.
- ^ "El Cerro del Espino, el actual estadio del Rayo, es el más pequeño del fútbol profesional". Ideal (in Spanish). Retrieved 3 June 2021.
- ^ "San Sebastián de los Reyes". Resultados de Futbol (in Spanish). Retrieved 3 June 2021.