2001 Gold Flake Open – Singles
Singles | ||||
---|---|---|---|---|
2001 Gold Flake Open | ||||
Final | ||||
Champion | Michal Tabara | |||
Runner-up | Andrei Stoliarov | |||
Score | 6–2, 7–6(7–4) | |||
Details | ||||
Draw | 32 | |||
Seeds | 8 | |||
Events | ||||
| ||||
|
2001 tennis event results
Jérôme Golmard was the defending champion but lost in the second round to Adrian Voinea.
Michal Tabara won in the final 6–2, 7–6(7–4) against Andrei Stoliarov.
Seeds
- Magnus Norman (first round)
- Franco Squillari (first round)
- Cédric Pioline (quarterfinals)
- Byron Black (second round)
- Jérôme Golmard (second round)
- Andreas Vinciguerra (second round)
- Markus Hantschk (first round)
- Jiří Vaněk (first round)
Draw
Key
- Q = Qualifier
- WC = Wild card
- LL = Lucky loser
- Alt = Alternate
- SE = Special exempt
- PR = Protected ranking
- ITF = ITF entry
- JE = Junior exempt
- w/o = Walkover
- r = Retired
- d = Defaulted
- SR = Special ranking
Finals
Semifinals | Final | ||||||||||||
Q | Kristian Pless | 0r | |||||||||||
Michal Tabara | 4 | ||||||||||||
Michal Tabara | 6 | 77 | |||||||||||
Andrei Stoliarov | 2 | 64 | |||||||||||
Tommy Robredo | 6 | 3 | 4 | ||||||||||
Andrei Stoliarov | 4 | 6 | 6 |
Top half
First round | Second round | Quarterfinals | Semifinals | ||||||||||||||||||||||||
1 | M Norman | 3 | 63 | ||||||||||||||||||||||||
WC | T Dent | 6 | 77 | WC | T Dent | 69 | 4 | ||||||||||||||||||||
W Black | 2 | 5 | Q | K Pless | 711 | 6 | |||||||||||||||||||||
Q | K Pless | 6 | 7 | Q | K Pless | 6 | 7 | ||||||||||||||||||||
WC | F Syed | 4 | 2 | A Voinea | 1 | 5 | |||||||||||||||||||||
A Voinea | 6 | 6 | A Voinea | 1 | |||||||||||||||||||||||
G Bastl | 5 | 77 | 1 | 5 | J Golmard | 2r | |||||||||||||||||||||
7 | J Golmard | 7 | 63 | 6 | Q | K Pless | 0r | ||||||||||||||||||||
3 | C Pioline | 3 | 6 | 77 | M Tabara | 4 | |||||||||||||||||||||
G Blanco | 6 | 3 | 64 | 3 | C Pioline | 4 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
T Zíb | 3 | 2 | R Agénor | 6 | 3 | 2 | |||||||||||||||||||||
R Agénor | 6 | 6 | 3 | C Pioline | 4 | 1 | |||||||||||||||||||||
F González | 3 | 3 | M Tabara | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
M Tabara | 6 | 6 | M Tabara | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
E Kempes | 77 | 4 | 6 | E Kempes | 4 | 0 | |||||||||||||||||||||
8 | J Vaněk | 65 | 6 | 3 |
Bottom half
First round | Second round | Quarterfinals | Semifinals | ||||||||||||||||||||||||
7 | M Hantschk | 3 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
D Sánchez | 6 | 6 | D Sánchez | 6 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||
L Paes | 64 | 0 | T Robredo | 4 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
T Robredo | 77 | 6 | T Robredo | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
E Benfele Álvarez | 4 | 2 | Q | C Saulnier | 2 | 1 | |||||||||||||||||||||
Q | C Saulnier | 6 | 6 | Q | C Saulnier | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
Q | N Davydenko | 4 | 6 | 3 | 4 | B Black | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
4 | B Black | 6 | 4 | 6 | T Robredo | 6 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
6 | A Vinciguerra | 77 | 6 | A Stoliarov | 4 | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
M Kratochvil | 64 | 3 | 6 | A Vinciguerra | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||
WC | M Bhupathi | 6 | 2 | 62 | A Stoliarov | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
A Stoliarov | 3 | 6 | 77 | A Stoliarov | 1 | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
P Wessels | 7 | 6 | P Wessels | 6 | 3 | 2 | |||||||||||||||||||||
Q | L Roux | 5 | 1 | P Wessels | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
M Youzhny | 64 | 6 | 6 | M Youzhny | 0 | 4 | |||||||||||||||||||||
2 | F Squillari | 77 | 1 | 2 |
Qualifying
Seeds
- Cyril Saulnier (Qualifier)
- Nikolay Davydenko (Qualifier)
- Laurence Tieleman (final round)
- Tomas Behrend (second round)
- Oliver Gross (first round)
- Arvind Parmar (second round)
- Michael Russell (first round)
- Martin Lee (second round)
Qualifiers
Draw
First qualifier
First round | Second round | Final Round | ||||||||||||||||||
1 | Cyril Saulnier | 4 | 6 | 6 | ||||||||||||||||
Robin Vik | 6 | 4 | 2 | |||||||||||||||||
1 | Cyril Saulnier | 77 | 4 | 6 | ||||||||||||||||
Barry Cowan | 63 | 6 | 1 | |||||||||||||||||
Harsh Mankad | 4 | 63 | ||||||||||||||||||
Barry Cowan | 6 | 77 | ||||||||||||||||||
1 | Cyril Saulnier | 78 | 6 | |||||||||||||||||
Vadim Kutsenko | 66 | 4 | ||||||||||||||||||
Jonathan Erlich | 6 | 3 | 65 | |||||||||||||||||
Vadim Kutsenko | 4 | 6 | 77 | |||||||||||||||||
Vadim Kutsenko | 77 | 77 | ||||||||||||||||||
6 | Arvind Parmar | 63 | 64 | |||||||||||||||||
WC | Rishi Sridhar | 4 | 2 | |||||||||||||||||
6 | Arvind Parmar | 6 | 6 |
Second qualifier
First round | Second round | Final Round | ||||||||||||||||||
2 | Nikolay Davydenko | 77 | 2 | |||||||||||||||||
Ota Fukárek | 65 | 2r | ||||||||||||||||||
2 | Nikolay Davydenko | 6 | 6 | |||||||||||||||||
Eyal Ran | 4 | 2 | ||||||||||||||||||
Sergei Krotiouk | 2 | 5 | ||||||||||||||||||
Eyal Ran | 6 | 7 | ||||||||||||||||||
2 | Nikolay Davydenko | 6 | 6 | |||||||||||||||||
Yuri Schukin | 2 | 2 | ||||||||||||||||||
Yuri Schukin | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
Rik de Voest | 4 | 0 | ||||||||||||||||||
Yuri Schukin | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
Oleg Ogorodov | 4 | 3 | ||||||||||||||||||
Oleg Ogorodov | 6 | 3 | 6 | |||||||||||||||||
5 | Oliver Gross | 3 | 6 | 3 |
Third qualifier
First round | Second round | Final Round | ||||||||||||||||||
3 | Laurence Tieleman | 6 | 77 | |||||||||||||||||
Aisam-ul-Haq Qureshi | 2 | 65 | ||||||||||||||||||
3 | Laurence Tieleman | 6 | 78 | |||||||||||||||||
Petr Kralert | 2 | 66 | ||||||||||||||||||
WC | Kamala Kannan | 3 | 2 | |||||||||||||||||
Petr Kralert | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
3 | Laurence Tieleman | 2 | 3 | |||||||||||||||||
Lionel Roux | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
WC | Vijay Kannan | 77 | 5 | 4 | ||||||||||||||||
Vishal Uppal | 65 | 7 | 6 | |||||||||||||||||
Vishal Uppal | 2 | 78 | 2 | |||||||||||||||||
Lionel Roux | 6 | 66 | 6 | |||||||||||||||||
Lionel Roux | 79 | 6 | ||||||||||||||||||
7 | Michael Russell | 67 | 4 |
Fourth qualifier
First round | Second round | Final Round | ||||||||||||||||||
4 | Tomas Behrend | 3 | 6 | 6 | ||||||||||||||||
Mosé Navarra | 6 | 2 | 1 | |||||||||||||||||
4 | Tomas Behrend | 6 | 3 | 4 | ||||||||||||||||
František Čermák | 3 | 6 | 6 | |||||||||||||||||
František Čermák | 77 | 6 | ||||||||||||||||||
Dmitri Tomashevich | 64 | 3 | ||||||||||||||||||
František Čermák | 3 | 64 | ||||||||||||||||||
Kristian Pless | 6 | 77 | ||||||||||||||||||
WC | Johan Landsberg | 3 | 3 | |||||||||||||||||
Kristian Pless | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
Kristian Pless | 2 | 6 | 6 | |||||||||||||||||
8 | Martin Lee | 6 | 3 | 2 | ||||||||||||||||
Viktor Bruthans | 5 | 6 | 5 | |||||||||||||||||
8 | Martin Lee | 7 | 3 | 7 |
External links
- 2001 Gold Flake Open draw
- 2001 Gold Flake Open Singles Qualifying draw
- v
- t
- e
2001 ATP Tour
« 2000
2002 »
- Adelaide (S, D)
- Chennai (S, D)
- Doha (S, D)
- Auckland (S, D)
- Sydney (S, D)
- Bogotá (S, D)
- Milan (S, D)
- Copenhagen (S, D)
- Marseille (S, D)
- Viña del Mar (S, D)
- Buenos Aires (S, D)
- San Jose (S, D)
- Delray Beach (S, D)
- Scottsdale (S, D)
- Casablanca (S, D)
- Estoril (S, D)
- Atlanta (S, D)
- Houston (S, D)
- Majorca (S, D)
- Munich (S, D)
- St. Pölten (S, D)
- Halle (S, D)
- Queen's/London (S, D)
- Nottingham (S, D)
- 's-Hertogenbosch (S, D)
- Båstad (S, D)
- Gstaad (S, D)
- Newport (S, D)
- Amsterdam (S, D)
- Umag (S, D)
- Los Angeles (S, D)
- Sopot (S, D)
- Long Island (S, D)
- Bucharest (S, D)
- Salvador (S, D)
- Tashkent (S, D)
- Shanghai (S, D)
- Hong Kong (S, D)
- Palermo (S, D)
- Moscow (S, D)
- Lyon (S, D)
- Basel (S, D)
- St. Petersburg (S, D)
- Stockholm (S, D)
- Davis Cup
- World Team Cup
- Tennis Masters Cup, Sydney (S)
- ATP World Doubles Challenge Cup, Bangalore (D)